OPEN Konsultacje i Szkolenia – Poznań

Szkolenia dla firm produkcyjnych. Mamy w tym już 20 lat doświadczenia!

Szkolenia Poznań | OPEN Konsultacje i Szkolenia

Pamiętasz jak 20 lat temu… Czy potrafisz sobie przypomnieć, co się wtedy działo?

My pamiętamy, bo 20 lat temu zaczęliśmy prowadzić szkolenia dla firm produkcyjnych. Pierwsze kroki jako firma szkoleniowa stawialiśmy na warsztatach dla brygadzistów w poznańskim Volkswagenie. I okazało się, że były to dla obu stron bardzo satysfakcjonujące spotkania.

Po tych pierwszych szkoleniach klienci polecali nas kolejnym firmom, a zespół OPEN wyspecjalizował się w warsztatach dla pracowników produkcji. Przez ostatnie 20 lat przeszkoliliśmy brygadzistów i kierowników produkcji z ponad 500 firm i z najróżniejszych branż, od automotive, przez FMCG, aż po budownictwo czy energetykę.

Przeczytaj, jak to robimy. I dlaczego robimy to dobrze.

Profesjonalne szkolenia dla firm produkcyjnych. Jak je przygotowujemy?

Praktyczne warsztaty dla pracowników produkcji muszą opierać się na… praktyce. Gdy przygotowujemy szkolenia dla firm produkcyjnych, skupiamy się na autentycznych przypadkach, które na co dzień mają miejsce w tych firmach. Jak już wiesz, mamy 20 lat doświadczenia, więc nasi trenerzy potrafią sypać case studies jak z rękawa.

Ale to nie wszystko. Nawet wieloletnie doświadczenie trzeba uzupełniać o nowe przypadki i branże. Dlatego wejście ze szkoleniami do nowych firm poprzedzamy dokładnym przygotowaniem się do warsztatów — zbieramy jak najbardziej szczegółowe informacje o codziennej pracy uczestników szkolenia. I dopiero na tej podstawie przygotowujemy scenariusze i wybieramy case studies, które wykorzystamy podczas szkoleń.

Dzięki temu, że trenerzy OPEN analizują konkretne sytuacje z hal produkcyjnych, szkolenia dla brygadzistów i kierowników produkcji nabierają rumieńców. Angażują uczestników warsztatów w analizowanie case studies, dzielenie się trudnymi sytuacjami ze swojej codziennej pracy, a nawet… wyjście poza salę szkoleniową.

Szkolenia w firmie produkcyjnej na hali produkcyjnej? Dlaczego nie?

Warsztaty dla pracowników produkcji nie muszą (a może nawet nie powinny?) ograniczać się tylko do siedzenia w sali szkoleniowej. Staramy się więc wychodzić na halę produkcyjną (spokojnie, zawsze przestrzegamy przepisów BHP) i sprawdzać, co się dzieje w miejscu pracy brygadzistów i liderów produkcji. Jak to wygląda?

Podczas szkolenia dla trenerów wewnętrznych w firmie produkcyjnej trenerka z zespołu OPEN wciela się w rolę szkolonego nowicjusza. Pod okiem szkoleniowców z firmy przechodzi wdrożenie czy onboarding na konkretnym stanowisku produkcyjnym. I dowiaduje się wszystkiego, czego powinien się dowiedzieć nowo zatrudniony pracownik.

Dopiero po takim praktycznym szkoleniu na stanowisku pracy wracamy na salę szkoleniową. I omawiamy to, jak przebiegło wdrożenie „nowego pracownika”. Jakie miał pytania, czy mógł rozwiać wszystkie swoje wątpliwości, jak został zaznajomiony z procesem produkcji i przyszłymi obowiązkami. Dzięki temu trenerzy wewnętrzni zachowują uważność i świeże podejście do procesów, którymi zajmują się rutynowo.

Wyjście na halę produkcyjną może też wyglądać inaczej. Przed szkoleniem dla pracowników produkcji i brygadzistów zwiedzamy dział produkcji z przewodnikiem. Dzięki temu trener doskonale wie, jak wygląda stanowisko pracy uczestników warsztatów. A odwiedziny na hali pomagają mu poprowadzić szkolenie dla firmy produkcyjnej bez teoretycznych scenariuszy i skupiać się na rozwiązywaniu praktycznych problemów.

Czego konkretnie możesz się spodziewać po takim szkoleniu?

Jak wygląda szkolenie dla pracowników firmy produkcyjnej? Sprawdźmy to na przykładzie

A nawet na dwóch przykładach z oferty OPEN. Pierwsze szkolenie, które proponujemy pracownikom przedsiębiorstw produkcyjnych to „Warsztat kierowniczy brygadzisty”. Kierujemy je nie tylko do nowo mianowanych brygadzistów i mistrzów produkcji, ale też do tych bardziej doświadczonych. Oraz do osób, które dopiero się przygotowują do objęcia takiego stanowiska. 

Uczestnicy szkoleń dla firm produkcyjnych to najczęściej świetni specjaliści, którzy znają firmę i zespół od podszewki. Mimo to, na nowym stanowisku mogą się zorientować, że brakuje im doświadczenia w zarządzaniu ludźmi. A jest to umiejętność szczególnie trudna, kiedy nowy brygadzista zarządza pracą osób, z którymi był wcześniej na równorzędnym stanowisku.

Szkolenie „Warsztat kierowniczy brygadzisty” pozwala pracownikom produkcji poszerzyć swoją wiedzę o zarządzaniu i poczuć się pewnie na kierowniczym stanowisku.

Kolejne warsztaty dla działów produkcji to „Akademia brygadzisty/lidera produkcji”. I tutaj mówimy już o czymś więcej niż typowe szkolenie dla firm produkcyjnych. Akademia brygadzisty to duży projekt, który składa się zarówno z warsztatów, jak i konsultacji indywidualnych. Po zakończeniu tego cyklu szkoleń uczestnicy codziennie korzystają z wypracowanych i przećwiczonych pod okiem trenerki standardów zarządzania i komunikacji w dziale produkcji.

Ale to nie wszystko. W trakcie projektu „Akademia brygadzisty/lidera produkcji” pracownicy rozwijają swoje kompetencje i uczą się wykorzystywać w codziennej pracy narzędzia takie jak: organizacja czasu pracy, prowadzenie zebrań, delegowanie i kontrolowanie zadań, motywowanie, prowadzenie rozmów z pracownikami, rozwiązywanie problemów i radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych.

Co ważne, pamiętamy o tym, żeby szkolenia kierowników produkcji nie odbywały się w oderwaniu od kadry zarządzającej. Kiedy przygotowujemy „Akademię brygadzisty/lidera produkcji”, a także w trakcie tych warsztatów, angażujemy przełożonych — chcemy poznać ich potrzeby, spojrzeć na ten projekt z ich perspektywy oraz skorzystać z ich wsparcia merytorycznego. 

Dzięki temu przełożeni mogą się dzielić swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami z pracownikami produkcji oraz poznać treści poruszanie podczas szkoleń. A w rezultacie lepiej rozumieją, czego oczekiwać po realizacji akademii brygadzisty.

Szkolenia dla pracowników produkcji w kontekście całej firmy

Jak widzisz, w szkolenia dla brygadzistów i liderów produkcji angażujemy nie tylko samych zainteresowanych. Osoby na wyższych stanowiskach czy przełożeni brygadzistów także mogą w nich brać aktywny udział.

A gdyby pójść jeszcze krok dalej? I spojrzeć na pracowników produkcji i warsztaty dla nich z szerszej perspektywy. Tak, żeby zobaczyć, jak dział produkcji wypada w odniesieniu do innych działów w przedsiębiorstwie. 

Tym kolejnym krokiem po szkoleniach dla pracowników produkcji jest projekt High Potentials, który obejmuje różne działy w firmie. Kierownictwo, które decyduje się na projekt HiPo, wie, jak ważne jest odnalezienie i inwestowanie w rozwój pracowników o wysokim potencjale. A w kolejnym etapie, stworzenie takich warunków, w których osoby z największymi zasobami będą mogły w pełni wykorzystać swoje możliwości w ramach firmy.

Projekty, w których pracownicy wszystkich działów mają okazję się spotkać i pracować razem, poprawiają przepływ informacji w firmie. Warto ten fakt podkreślić w kontekście produkcji, która współpracuje przecież z innymi działami. Jeśli stosowane metody komunikacji szwankują, warsztaty dla osób z różnych działów poprawiają przepływ informacji, przykładowo między często się ze sobą komunikującymi działami jakości i produkcji.

Szkolenia dla firm produkcyjnych to inwestycja w ludzi, efektywność i jakość pracy. W OPEN od 20 lat spotykamy liderów, brygadzistów i pracowników produkcji i szkolimy ich na podstawie rzeczywistych wyzwań, które spotykają w codziennej pracy. Jeśli chcesz, aby dział produkcji w Twojej firmie pracował lepiej, bezpieczniej i efektywniej — skontaktuj się z nami!